Az ikrek biológiája
Az ikreknél megkülönböztetjük az egy és kétpetéjű ikreket.
A kétpetéjű ikrek akkor keletkeznek, mikor két vagy több petesejt termékenyül meg. A kétpetéjű ikreket egy időben született testvéreknek is mondják, hiszen nem hasonlítanak jobban egymásra, mint nem egy időben született testvéreik.
„A kétpetéjű ikrek születési gyakorisága az anyai életkor előrehaladtéval párhuzamosan fokozatosan nő, a csúcsot 35-39 éves kor körül éri el, majd fokozatosan csökken…. Ugyan csak nagyobb az előfordulásuk a magasabb sorszámú szülések esetén, azaz több megelőző szülés után is…. Különböző tanulmányok azt mutatták, hogy a kétpetéjű ikreket szülő nők magasabbak és nagyobb súlyúak az átlagnál…. Az ikerterhességek, de különösen a többes ikerterhességek gyakorisága jelentősen meg növekedett amióta az orvosi gyakorlatban megjelentek, illetve elterjedtek a peteérést elősegítő hormonális kezelési eljárások, és a méhen kívüli megtermékenyítés, mely utóbbit a köztudatban-nem egészen szerencsés kifejezéssel- lombik-bébi módszer néven emlegetnek.” (Métneki, 2005, 44-46. o)
Egypetéjű ikrek akkor keletkeznek, mikor egy petesejt termékenyül meg, mely később, eddig még tisztázatlan okokból kettéválik, és két embrió fejlődik ki belőle. „Az egypetéjűek eredetéről viszont semmi biztosat nem tudunk. Létrejöttük nem függ az anyai életkortól, és a szülési sorrenddel sem mutat semmilyen összefüggést… Az, hogy a megtermékenyített petesejt miért válik olykor ketté, rejtély.” (Métneki, 2005, 46-47. o)
Érdekesnek tartom azt, hogy ma, amikor már annyi mindent tudunk, meghódítottuk az eget, a földet, kutattunk a föld alatt, amikor a tudósok szinte mindent tudnak az emberi szervezetről, foglalkoznak a klóónozással, akkor arra a kérdésre, hogy miért alakulnak ki egypetéjű ikrek erre a mai napig, nem tudnak választ adni.
Szerző: dr. Métneki Júlia
Cím: Ikrek könyve
(A fogamzástól a felnőttkorig)
Kiadó: Melania Kft. Budapest, 1997
Ebből a könyvből szemezgetek érdekességeket