Az ikrek intelligenciája
Számos kísérletet végeztek ikrek körében intelligenciájukat vizsgálva, és összehasonlítva más velük, egykorú gyermekével. Métneki Júlia leírja, hogy megállapították, hogy kisgyermekkorban valóban lassabb ütemben fejlődnek a többi gyermeknél. Az intelligencia vizsgálatokban azt találták, hogy az ikrek IQ-ja átlagosan 5-7 ponttal alacsonyabb az átlagnál. Ugyanakkor ez még mindig a normál tartományban mozog. Zazzo francia pszichológus volt az, aki kísérleteivel megerősítette ezt a feltevést, hogy az okok az ikrek alacsonyabb születési súlyával állnak összefüggésben. Az 1-5 éves korosztályban, akik 2500gr felett születtek magasabb IQ szintet értek el (93), míg ugyanebben a korosztályban a 2500gr alatt született ikrek IQ-ja (87). Megállapította azt is, hogy a koraszülött egyes szülötteknél, hasonló a lemaradás. Ezért a születési súly befolyásolhatja az értelmi fejlődés ütemét.
A másik tényező, mely az ikrek értelmi fejlődését lelassíthatja, az a túl szoros testvéri kötelék. Elsősorban egymással vannak elfoglalva, kevésbé érdeklődnek a külvilág iránt. Olyan szoros kötelék alakulhat ki ikrek között, hogy elszigetelődnek, és teljesen lezárják magukat a külvilágtól. Ennek következménye lehet a megkésett beszédfejlődés is. (Métneki, 2005, 265-266. o)
„ Külön említést kell tennünk azokról a kutatásokról, amelyek az intellektuális teljesítmény, és a születési rend összefüggéseit elemzik….az elsőszülöttek intelligenciaszintje magasabb testvéreinél….az intelligenciaszint a testvérsorban arányosan és folyamatosan csökken….az „egyke” intelligencia értékei a testvérsorban nevelkedőknél nem az első, hanem az utolsó gyerek intelligenciájával hozhatók összefüggésbe….Zajonc és Markus(1975) azonban rendkívül érdekes hipotézist dolgozott ki. Felfogásuk szerint a gyerek intelligenciájának fejlődését a család ”intellektuális környezete határozza meg….az intelligencia csökkenése annál nagyobb, minél kisebb a gyerekek közti korkülönbség…” (Ranschburg, 1993, 32-33. o)
Ez a megállapítás, is magyarázhatja az ikrek alacsonyabb intelligenciaszintjét. A kutatók, még vizsgálják a kérdéskört, vannak akik a genetikai tényezőket, az öröklődést , mások a család szerepét hangsúlyozzák inkább a gyermek intellektuális képességeit illetően. Az, hogy kinek van igaza, a mai napig rejtély, ugyanakkor nagyon izgalmas kérdések ezek, melyekre talán pont az ikerkutatással kaphatunk választ.