Gyerekekkel vagyok

Gyerekekkel a mindennapok, nehézségek, és megoldások, avagy találd fel magad!

 Énfejlődés

 

  Mikor a csecsemő 3 hónapos kora körül elkezdi nézegetni a kezét, és rájön arra, hogy be tudja mozgatni a látóterébe, majd el is tudja tüntetni, ez igen nagy örömet jelent neki. Később rájön arra is, hogy ő maga az, aki ezt irányítja, és kialakul a testséma, majd az én tudat.

De mi a helyzet az ikrekkel? Ha egymás mellé vannak fektetve, nem csak a saját kezükkel játszanak, hanem egymáséval is. Nekik sokkal nehezebb a helyzetük az énfejlődés folyamatában, hiszen nem csak magukat kell tudniuk megkülönböztetni a külvilágtól, és más gondozó személyektől, hanem magukat egymástól is meg kell tanulniuk megkülönböztetni, ami főleg egypetéjű ikreknél valljuk be, elég nehéz feladat.

   „Énnek nevezzük a lélektanban az önmagunkról való tapasztalatoknak, ismereteknek a rendszerét: a testünkről, képességeinkről, élményeinkről megőrzött tudást. Ez teszi lehetővé, hogy elkülönítsük magunkat a külvilágtól…”(Mérei V. Binét, 1972, 60. o)

  Milyen módon segíthetjük szülőként az ikrek én-fejlődését? Nagyon fontos az, hogy ne egyként, egységként kezeljük őket, hiszen két külön személyiségről van szó, még ha külsőre teljesen egyformák is. Szülőként segíthetünk a gyermekeinknek azzal, ha nem egyforma ruhába öltöztetjük az egyébként is nagyon hasonló ikreket. Bár nagy a csábítás, hogy ikreink egyformaságát még ily módon is demonstráljuk, de gondoljunk arra, hogy a gyermekek is könnyebben megkülönböztetik magukat egymástól, ha nem egyformán öltözködnek, és a környezet se keveri őket össze olyan gyakran, ha a két gyermeknek más színvilágú ruhatárat alakítunk ki. „Az ikrek egyéniségtudatát elősegíti az, ha külön és különböző holmijuk van, ha van saját fiókjuk, ha a hasonló holmikban megkülönböztető jelek vannak behímezve.” (Dr. Spock, 1990, 465. o)

 

 Kisgyermekkor

Szerző: dr. Métneki Júlia

Cím: Ikrek könyve

(A fogamzástól a felnőttkorig)

Kiadó: Melania Kft. Budapest, 1997

A kisgyermekek számára a játék nagyon fontos tevékenység. Az ikerség egyik legnagyobb előnye, hogy ebből a szempontból a két egykorú kisgyermek elméletileg ideális társaságot jelent egymás számára. A közös játék, a közös éneklések, a mesélés mind-mind nélkülözhetetlenek az értelmi és érzelmi fejlődésükhöz. Az otthoni játék szempontjából fontos, hogy legyen egy olyan szoba, ahol az ikrek biztonságban lehetnek. Sok szülő kezdetben úgy gondolja, hogy nem kell minden játékból kettőt venni. A gyermekek maguk kényszerítik ki ezt a választást. Valószínűleg az a tény, hogy a másiknak is van egy olyan tárgya, biztonságosabbá teszi a tulajdonjogot. A birtoklási vágy feltehetően vele született tulajdonság, ami az egyéniség megtalálásának részét képezi. Az ikrek két teljesen azonosnak tűnő játék esetén is hihetetlen biztonsággal ki tudják választani, melyik kié. Annak ellenére, hogy az ikrek a szokásos testvéreknél jóval nagyobb mértékben kötődnek egymáshoz, a veszekedések gyakorisága és mértéke általában felülmúlja az átlagot. Ez az ikerkapcsolatok egyik legnehezebb tényezője sok szülő számára. A veszekedés bekövetkezhet látszólag minden megmagyarázható ok nélkül. A gyakori civódásoknak legtöbbször konkrét oka van. Az egyoldalú veszekedésnél a romboló gyermeket el kell távolítani a testvére közeléből. Vannak ikrek, akik nem képesek együtt játszani, ilyenkor a legjobb, ha az anya, apa bekapcsolódik a játékba. A veszekedések során a szülők rendszerint felteszik a kérdést, hogy „melyikőtök kezdte?” A válasz azonban a legtöbbször nem egyértelmű és a tettes kideríthetetlen. Ha nem nyilvánvaló, melyikük a hibás, a legjobb szétválasztani őket.

 

 Két kicsi etetése, sem egy egszerű eset!

                                

Ha már nincsen anyatej, és pótolni kell, vagy ha elkezdenénk a gyümölcsöket,főzelékeket...igen de hogyan?

Kanalazás

 

Az anyatej a legjobb a babának,ám ha pótolni kell, ami ikrek esetében előfordul, érdemes jól megválasztani a pótlás módját. Lehet kanállal adni a tépszert,ami a legjobb megoldás,ám azért tegyük hozzá,hogy ez két kicsinél iszonyúan fárasztó, és sok kitartást igényel. 

 

Míg a baba szopizik addig valóban jó, ha kanállal etetjük a kicsiket. Ez azért jó,mert nem szoknak rá a cumisüvegre.

 

Cumisüvegből etetés

 

                                    

Ám ha a kanalazás,mégsem vállna be és a tépszert is cumisüvegből adnánk, fontos, hogy nagyon jól válasszuk meg a cumit.Minél kissebb a cumin a lyuk annál jobb,mert így a babának meg kell kűzdenia a tejért,csakúgy mintha szopizna. Ne válasszunk nagy lyukú cumit, amíg szopiznak a kicsik. 

Ha már nem szopiznak a kicsik, akkor akár a főzelékekehez, gyümölcsökhöz is remek lehet a cumisüveg, egy főzelékes cumival. Ez nem a védőnő ajánlása, de nagyon praktikus. Az én tapasztalatom az,hogy cumisüvegből többet is esznek,mint kanállal,nálunk pár kanál után megunták a kanalazást, de jól még nem laktak,így óránként kanalazhattam volna! 

Bár gyakran éreztem azt,amit talán mások is akik így is etettek:- Milyen anya vagyok én, az egyszerűbb megoldást választom,és csak betöltöm a cumisüvegbe, míg mások szorgalmassan kanalaznak...egyszerűbb megoldás de nem rosszabb,és a bár a lányok nem ettek 5 hónaposan kifogástalanul kanállal, jelentem 1-1,5 évesen ugyanolyan szépen ettek mint a többiek :-) Tehát nem maradtunk le semmiről. 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 7
Heti: 33
Havi: 133
Össz.: 17 015

Látogatottság növelés
Oldal: Énfejlődés
Gyerekekkel vagyok - © 2008 - 2024 - gyerekekkelvagyok.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »