Gyerekekkel vagyok

Gyerekekkel a mindennapok, nehézségek, és megoldások, avagy találd fel magad!

Kezdeti nehézségek

 

A gyermekszületés igen nagy esemény a család életében, ha pedig két gyermek születik egyszerre, az kész szenzáció. Ugyanakkor ez igen nagy terhet ró a szülőkre, hiszen két gyermekről kell gondoskodniuk egyszerre, és ez bizony elég nagy feladat.

A család hagyományos funkciója az elmúlt évtizedek során igen nagy változásokon ment keresztül. A nagycsaládból (melyben több generáció élt együtt) nukleáris család lett (melyben apa- anya- gyermekeik élnek együtt). „ … amíg a nagycsaládban a gyerekeket kézről kézre adták, és körülötte rendszeresen számos ismerős felnőtt, és gyerek nyüzsgött, a nukleáris családban a gyermek interakciós lehetőségei lényegében a szülőre korlátozódnak.” (Ranschburg, 1993, 25. o)

Az 1-3 gyermeket nevelő nukleáris családok száma a hetvenes évektől folyamatosan csökken, a gyermekek közül egyre kevesebben élnek vérszerinti anyjukkal vagy apjukkal. A szexuális erkölcsök megváltozását, a médiát, és a nők munkába állását okolják leggyakrabban a családok felbomlásáért. (Vajda-Kósa, 2005, 166. o)

A nagycsaládban a szülők kaptak tanácsot a gyermeknevelésben, az idősebbek vigyáztak a gyermekre, viszont a nukleáris családban minden feladat a szülőkre hárul. Ritkán van állandó segítsége a kismamának, és ikrek születésekor ez valóban problémákat okozhat. Sajnos az anyának nem csupán annyi a feladata, hogy gondozza és nevelje gyermekeit (ami önmagában is az egész napját kitöltené), hanem háztartást kell vezetnie, főznie a család többi tagjaira. Ez nagyon megterhelő lehet számára. „ A szakirodalmi adatok szerint a szülés utáni depresszió gyakrabban fordul elő ikergyermekes anyáknál, közülük is elsősorban azoknál, akik először szültek.

Ez nem is meglepő, hiszen esetükben sokkal inkább kell olyan stresszhatásokkal számolni, amelyek ezt a betegséget kiválthatják.” ( Métneki, 2005,233. o)

Nehezebb az anyának két újszülöttel kapcsolatot kialakítani, mint eggyel. Több időt vesz igénybe, és ha a gyermekek nagyon hasonlóak, az is időbe telhet, míg meg tudja különböztetni őket, hogy ne párként, egységként kezelje őket, és beszéljen róluk, hanem megismerje tulajdonságaikat, és külön személyiségüket.

Ha az ikrek születése előtt, a szülőknek már van gyermekük, az még inkább megnehezítheti a helyzetet, és a kapcsolat kialakítását az ikrekkel. „Vannak gyermekek, akiknek nem okoz gondot befogadni a testvért. Előfordul azonban, hogy a totyogó hozzávág dolgokat a csecsemőhöz, böködi az arcát, elveszi a maciját. Továbbá nem eszik, nem alszik, bepisil és hisztizik; tehát minden módon igyekszik felhívni magára a figyelmet.”(Cooper, 2002, 191. o)

Az anyának a nagyobb testvérrel is foglalkoznia kell, nem hanyagolhatja el őt sem, így kevesebb időt tud fordítani az újszülöttekre. Az elsőszülöttek gyakorta féltékenyek újonnan érkező testvérükre, és ha két apróság érkezik ez halmozottan érvényes. ”Amikor megszületik a második gyermek, az első gyermek trónfosztottnak érzi magát, és természetesen berzenkedik helyzetének megváltozása ellen. Valóban tragédiaként éli meg azt, hogy hirtelen elveszíti addigi hatalmát.” (Agler, 1998, 17. o) Az anyának hirtelen sokkal több teendője lesz, és nem képes ugyanannyi időt fordítani a nagyobb gyermekre, mint azelőtt. Az elsőszülött pedig (temperamentumától függően) ennek hangot is ad.

Az anya gyakorta az ikrek születése után csak ritkán, vagy egyáltalán nem tud kimozdulni, még csak a nagyobb gyermekkel a játszótérre sem. Ez szintén érzékenyen érintheti a nagyobb testvért, akit nem csupán anyja figyelmétől, hanem kedvenc időtöltésétől is megfosztanak az ikrek. Az anyának sokkal nehezebb lett a közlekedés, hiszen nem csak az jelenthet gondot, hogy a gyermekeket felöltöztesse, hanem az is hogy az ikreket mibe vigye. Iker babakocsival, nagyon sok hely elérhetetlenné válik az ikres anyukák számára, hordozóval két gyermeket cipelni, pedig szinte lehetetlen feladat. Ezért vagy segítséget kérnek (amennyiben van) vagy gyakran azt a megoldást választják, hogy otthon maradnak.

A Szerző: dr. Métneki Júlia

Cím: Ikrek könyve

(A fogamzástól a felnőttkorig)

Kiadó: Melania Kft. Budapest, 1997        Ebből a könyvből szemezgetek érdekességeket

 

Öltöztetés egyformán vagy különbözően?

 szakemberek nagyon fontosságot tulajdonítanak ennek a kérdésnek, és az ikrek egyéniségének fejlődése szempontjából az eltérő öltöztetés jelentőségét hangsúlyozzák. A hasonló ruházat megnehezíti a csecsemők azonosítását. Ezek ellenére a szülők többsége hasonlóan öltözteti az ikreit. Ennek több oka van. Egyrészt, a környezet ezt várja el, másrészt a szülők sokszor azonos öltözéket kapnak ajándékba. Az ikreket ajánlott már újszülött kortól eltérően öltöztetni, hogy a környezet számára az összetévesztés kisebb gondot jelentsen. Érdemes kialakítani mindkettőjük saját színvilágát.

 

Az anya kapcsolata az ikrekkel

Egyetlen gyermek születése esetén általában az anya-újszülött kapcsolat elsőbbséget élvez és ebbe a kettősségbe kapcsolódik be az apa. Ikrek születésekor ezek a klasszikus sémák felborulnak. Már a terhesség alatt több az izgalom, több az aggódás, ami megzavarhatja azt a bensőséges várakozást, amelyet a leendő szülők általában éreznek. Az anya szorongásának legfőbb oka: félelem az ikerterhességben felmerülő komplikációktól. Az ikrek érzekését nemcsak az anya, de a család minden tagja a szokásosnál nagyobb izgalommal várja. Az anya és gyermekei közötti kapcsolat, a kötődés kialakulásának folyamata nagymértékben függ a terhesség és a szülés körülményeitől. A szülést követően minden anyának időre van szüksége ahhoz, hogy megismerje gyermekét. Két vagy több újszülöttel való egyidejű kapcsolat kialakítása nyilvánvalóan több időt vesz igénybe. Ha az ikrek között határozott különbségek vannak, akkor az újszülöttekkel, min külön egyéniségekkel az ismerkedés egyszerűbb. Ha viszont az ikrek nagyon hasonlóak, akkor kezdetben sokkal inkább „párként” jelennek meg a szülők tudatában is. Kezdetben az azonosítást az újszülöttek csuklóján lévő azonosítási címkék jelenthetik. Az egypetéjű ikrek szüleinek többsége viszonylag rövid idő elteltével már nem látja annyira egyformának a kívülálló számára továbbra is megtévesztésig hasonlító újszülötteket. A szülők a két csecsemő viselkedési mintái alapján is könnyen meg tudják különböztetni őket.

 

Egyenlőségre törekvés

Valamennyi tanulmány, amelyet az ikergyermekes szülőkkel kapcsolatban végeztek a korai életévekre vonatkozóan, az egyforma bánásmódra való hajlamot mutatta. Az egyenlőségre való törekvés azt jelenti, hogy az anya megpróbálja egyenlően elosztani az ikrekkel töltött időt és a figyelem minőségét is. Az is gyakori, hogy miközben egy cselekvést végez, az kétfelé irányul: pl. amíg az egyiket tisztába rakja, addig a másikhoz beszél. A legtöbb szülő úgy gondolja, hogy mindkét gyermekének egyforma mennyiségű időt és figyelmet kell szentelnie, de ezt a szemléletet nem tudják mindig megvalósítani a gyakorlatban. Az anya-gyerek kapcsolat sokkal bonyolultabb ikreknél, mint egyes szülöttek esetén. Egyrészt a két gyermeknek meg kell küzdenie egymással az anya szeretetéért és törődéséért, vagyis vetélkedniük kell az anyjukért. Másrészt egykorú testvéreknél nem csak az anya irányába, hanem egymás felé is kialakul egy sajátos – csak ikrekre jellemző – kötelék. A legtöbb iker több időt tölt egymással, mint az anyával, így az előbbi kapcsolat erősebbé válik. Vannak ikerpárok, akik már egészen kicsi korukban, akár néhány hetesen is tudatában vannak a másik jelenlétének. Mások fél éves koruk előtt egyáltalán nem szentelnek figyelmet egymásnak, és csak később kezdenek érdeklődni egymás iránt. Az is előfordul, hogy a vonzalom és ragaszkodás meglehetősen egyoldalú, az egyik iker részéről jóval erősebb, és a másik csecsemő kevésbé viszonozza.

 

Testvérek

A legtöbb szülő már a terhessége alatt felkészíti a nagyobb gyermeket a kistestvérek érkezésére abból a célból, hogy az elfogadja az új szerepet. Ennek ellenére – a nagyobb gyermek életkora és vérmérséklete szerint – elkerülhetetlenül lesznek kisebb-nagyobb nehézségek. A testvér neheztelhet az új helyzet okozta változásokért. Fontos, hogy az idősebb testvért megerősítsék abban a szerepben, hogy most ő nagy és tapasztalt – ez minden bizonnyal helyreállítja az önbizalmát, és hozzájárul az önállósága kialakulásához. Vonják be őt minél inkább az ikrek gondozásába és a velük való tevékenységekbe, értékeljék és dicsérjék az odaadó segítségét. A legtöbb kisgyermek örömmel vesz részt a nagyok munkájában. Nem szabad azonban „kis felnőttnek” tekinteni, és elfelejteni az ő kisgyermeki kívánságait.

 

Anyák

Az anyák érzései mindenki másnál összetettebbek és bonyolultabbak lehetnek, amit fokozhat a pozitív és negatív lelki megnyilvánulások keveredése. A pillanatnyi helyzettől függően – a büszkeségtől és az örömtől a csalódottság és kudarc érzésig – széles határok között változhat a lelkiállapotuk. A legtöbb ikergyermekes anya az egyik legnehezebb dolog, hogy az első hónapokban képtelenek megbirkózni a krónikus fáradtsággal és kialvatlansággal. A legfontosabb az anya egészsége és általános jó közérzete. Az ő jóléte nemcsak a maga, de a család minden tagja számára tudatos erőfeszítéseket kell tenni. Csak így lehet elviselni a fizikai és idegi megterheléseket. Lényeges, hogy a család többi tagja odafigyeljen az anya testi és lelki szükségleteire. Legyen valaki, akire az anya számíthat, aki átveszi a feladatokat, ha az anya már alig áll a lábán. Neki is szüksége van figyelmességre, gondoskodásra, ami erőt ad a gyermekeivel való további törődéshez.

 

Apák

Ikrek születése esetén az apák – akár akarják, akár nem – kezdettől fogva sokkal inkább rész vállalnak az újszülöttekkel való tevékenységekben, mint egy csecsemő esetén. A legtöbben még élvezik is ezt a szerepet. Az apák többségére szinte válogatás nélkül minden feladatot rá lehet bízni, vállalják az etetést, tisztába tevést, a síró csecsemők megvigasztalását. Ha nagyobb gyerek is van a családban, a vele való foglalkozás is többnyire az apára marad. Bár a legtöbbször az apák gond nélkül tejesítik ezeket a kéréseket és kötelezettségeket, mégis sokan úgy érezhetik, hogy az ikrekért túl nagy áldozatot kell hozni. Egyrészt, a feleségüktől nem tudják megkapni azt a figyelmet és gondoskodást, amit korábban. Másrészt, a család megnövekedett anyagi gondjai miatt sokszor túlórákat és másodállásokat kell vállalniuk. A túlságosan nagy igénybevétel miatt ők is fáradtak, a szükséges teendők ellátásán kívül nincs erejük semmilyen más tevékenységre. Az első hetekben és hónapokban a szülőknek mindkét fél részéről nagy megértésre és összetartásra van szüksége.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 7
Heti: 29
Havi: 129
Össz.: 17 011

Látogatottság növelés
Oldal: Kezdeti nehézségek
Gyerekekkel vagyok - © 2008 - 2024 - gyerekekkelvagyok.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »