Ikernyelv
Egészen sajátos az ő helyzetük, hiszen fogantatásuktól kezdve életük végéig elkíséri őket ikertestvérük. Ez számukra teljesen természetes, és egyfajta biztonságot nyújt nekik egymás közelsége.
Ez egy olyan fajta bensőséges kapcsolat, amit a kívülálló nehezen ért meg, és éppen ezért nehéz az ikreket, minden tekintetben jól, és tudatosan nevelni. Nagyon kevés szakirodalom áll a témában rendelkezésre, a szülők a témában általában csak intuícióikra számíthatnak.
Nehéz megítélni még szülőként is azt, hogy meddig normális, meddig egészséges az ikertestvérek egymáshoz való ragaszkodása, és hol van az a pont, amikor már ez a kapcsolat az egyik, vagy mindkét testvér számára káros lehet, amikor valamiféle beavatkozásra van szükség, egészséges fejlődésük érdekében. Nem egyedi eset az ikrek elkülönülése a külvilágtól, mely viselkedésben és beszédben egyaránt megmutatkozik. Gondoljunk csak az ikernyelvre, amikor bezárkóznak kettőjük zárt világába, és kialakítanak egy titkos nyelvet, melyet a szakirodalomban kripzofáziának neveznek. Métneki Júlia részletesen ír erről a jelenségről: „ Ez az ikrek között különös közlésforma, amely sajátos szavakat és különböző gügyögő, kuncogó hangokat tartalmaz. 2-3 éves kor között, az ikrek 40% - ánál kifejlődik. Előfordulásuk kétszer olyan gyakori egypetéjűeknél, mint kétpetéjűeknél, és a fiúknál nagyobb arányban fordul elő. „ ( Métneki, 2005, 269. o)
Az ikreknél gyakoribb a megkésett beszédfejlődés, mint az egyes szülötteknél.
„A megkésett beszédfejlődésű gyermekek jó része mutogatással igyekszik megértetni magát a környezetével, vagyis kézjeleket , mozgásokat használ, hogy mondandóját kifejezze….Ha a gyermek ezt a jelnyelvét mindig megértjük nem lesz „oka” szavakkal, mondatokkal, vagyis beszéddel közölni kívánságait, véleményét, érzéseit….Kérjük, hogy mindig, minden körülmények között ne értsék meg a gyermeket! (Dr. Gósy, 1994, 44. o)
Azt gondolom az ikrek esetében is ez a helyzet, nem hagyható, hogy csak egymás között kommunikáljanak, a külvilággal pedig csak az igényeiket közöljék.